Kedilerde Parazit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
 
https://www.antalyapetotel.com/wp-content/uploads/2022/04/kedilerde-parazit-tedavi-yontemleri-4296-1280x853.webp

GenelHealthKedilerde Parazit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kedileri etkileyen çok sayıda iç ve dış parazit türü vardır. Iç parazitler kedilerin vücuduna girerler ve bir organa yerleşirler. Iç parazitler bağırsaklarda, midede, karaciğerde, kalpte ve akciğerde yaşayabilirler. Dış parazitler ise kedilerin vücudunun içine girmek yerine derisine yerleşirler. Parazitler çok farklı şekillerde kendilerini gösterebilirler. Bu nedenle belirtilerin dikkatli bir şekilde gözlenmesi ve gerekli müdahalenin yapılması gerekir.

Kedilerde Parazit Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde iç parazit sorunları kedinin konak olarak kullanılması ve buna bağlı olarak kedinin çeşitli sağlıklı sorunları yaşamasına neden olan sorunlar şeklinde ifade edilebilirler. Parazitler yaşam döngülerini devam ettirebilmek için bir konağa yani canlı bir organizmaya ihtiyaç duyarlar. Parazitler kedilerin üzerinde yani derilerinde ya da vücutlarının içinde yaşayabilirler. Bu durum kedilerin sağlığını ve hatta yaşamını tehdit edecek sonuçlara neden olabilir. Parazitler herhangi bir yerde canlılıklarını belirli bir süre devam ettirebilirler. Parazitlerin yaşamlarını geçici süre devam ettirdiği yerlere ara konak olarak adlandırılır. Ara konak, kalıcı konak yani yaşam döngüsünün uzun süre devam ettirilebileceği konak için bir ulaşım aracıdır. Bu nedenle kedilerde parazit sorununun olup olmadığını anlamaya çalışırken mutlaka çevresel faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Kontamine su ya da yiyecek tüketimi, enfekte hayvanlarla temas, kene ya da sivrisinek tarafından ısırılmak ya da dışarıda zaman geçirirken yaptıkları hareketler sonucunda kendilerine parazit bulaştırmak gibi durumlar dikkate alınmalıdır. Eğer kedilerde parazit varlığına ilişkin belirtiler varsa ve kedilerin az önce bahsedilen durumlar içerisinde olma ihtimali yüksekse durum değerlendirmesinin tüm bu veriler göz önünde bulundurularak yapılması gerekir.

Kedilerde Parazit Belirtileri

Kedilerde parazit belirtileri iki ana kategoride incelenebilir. Kedilerde dış parazit belirtileri ve kedilerde iç parazit belirtileri farklılık gösterebilir.

Kedilerde dış parazit belirtileri;

Cilt ve tüy sağlığı ile ilgili sorunlar,
Güçsüzleşen tüyler,
Alopesi yani saç dökülmesi,
Kirli görünüme sahip kulaklar,
Kulaklarda siyah veya kırmızı nokta şeklinde kabuklanmalar,
Tahriş olmuş cilt,
Cilt lezyonları,
Sürekli kaşınma hali gibi kedinin derisinde konaklayan parazitlerin neden olabileceği türde sorunlar olarak ifade edilebilir. Elbette dış parazitlerin bu belirtilere ek olarak başka rahatsızlıklara neden olabilecekleri unutulmamalıdır. Kedilerde yaygın olarak görülen dış parazitlerden birisi olan pire, kediler için ciddi sağlık sorunlarına neden olan iç parazitlerden birisi olan tenyanın ara konağıdır. Bu nedenle kedilerde dış parazit sorununun devamında iç parazit sorunlarının meydana gelmesi ihtimal dahilindedir.
Kedilerde iç parazit belirtileri;

Anoreksiya,
İştah artışı,
Anüs ve çevresini yoğun şekilde temizleme davranışı,
Typical beslenmeye rağmen kilo kaybı,
Dışkıda kan,
Karın ağrısı,
İshal,
Kusma,
Öksürük,
Hırıltılı nefes alma,
Nefes alırken zorlanma,
Yavaş kalp atışı
Tüylerde matlaşma,
Karında şişkinlik,
Halsizlik gibi durumlar şeklinde ifade edilebilir.
kedinin ağzından sürüntü alan veteriner

 

Kedilerde Parazit Tedavisi

Kedilerde parazit tedavisi için öncelikle sorunun net bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Kedinin hangi parazit sebebiyle sorun yaşadığının bulunması ilk adımdır. Kedilerde iç parazit tedavisi ile kedilerde dış parazit tedavisi farklı şekillenir.

Kedilerde dış parazit tedavisi: Kedilerde meydana gelen harici parazit enfeksiyonları, parazit istilasının ciddiyetine bağlı olarak planlanır. Genellikle oral yolla alınan ilaçlar veya tropikal uygulamalar dış parazit tedavisinde yaygın olarak tercih edilir.

Kedilerde iç parazit tedavisi: Kedilerde iç parazit meydana gelmesi durumunda oral yolla alınan ilaçlar kullanılarak tedavi planlanması yapılır. Macun, tablet, toz ya da şurup formundaki ilaçların düzenli kullanımı ile iç parazit tedavisi yapılabilmektedir. Kedilerde görülen ve tedavisi oldukça zor olan kalp kurdu için tedavi planlanması çok daha detaylı olabilir. Kalp kurdu tedavisinde kendinin hastaneye yatırılması gerekebilir. Ayrıca iç parazite bağlı meydana gelen bir kansızlık problemi varsa bunun çözülmesi için kan nakli yapılması gerekebilir.

Kedilerde parazit tedavisi için doğal yöntemler denenmesi kedinin çok daha yıpranmasına ve daha büyük sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Kedilerde iç parazit doğal yöntem ile tedavi edilebilecek bir sağlık sorunu değildir. Kedilerde dış parazit tedavisinde bazı durumlarda kedinin tüylerine konaklayan parazitlerin temizlenmesi gerekir. Bu da kedi paraziti nasıl temizlenir? sorusunu gündeme getirir. Eğer kedilerde tedavisi planlanmış dış parazit durumu varsa, parazitlerin özel taraklar temizlenmesi ve kedilerin yaşam alanında başka bir ara konak bulmalarına engel olunması gerekebilir. Kedi paraziti nasıl temizlenir? Sorusuna konu olan parazitler dış parazitlerdir. Bu parazitlerin özel tarak ve fırçalarla gerekli olması halinde de özel solüsyonlar ile temizlenmeleri gerekir. Kedilerde parazit temizliği için kullanabileceğiniz özel tarak ve fırça modellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Parazit Insana Geçer mi?

Pek çok kedi sahibinin merak ettiği sorulardan birisi de kedilerde parazit insana geçer mi? Kedilerden insanlara geçebilen bazı parazitler vardır. Kancalı kurtlar, bazı tenya türleri, toksoplazma gibi parazitler kedilerden insanlara geçebilir. Ancak bu geçişi hijyene ve temasa dikkat ederek engellemek mümkündür. Yapılan çalışmalarda kedilerdeki pek çok parazitin insanlara geçmediğini göstermiştir. Pire ve uyuz türlerinden bazılarının kedilerden insanlara geçebilen dış parazitlerdendir. Ancak bunların insana geçişinin engellenebilmesi mümkündür. Ayrıca pire, bir iç parazit olan tenyanın ara konağı olduğu için kedilerdeki pirenin yanlışlıkla yutulması sonucunda insanlarda tenya görülme ihtimali vardır ama bu durum yaygın değildir.

 

Kedilerde Parazit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Kedi ve Köpeklerde İç ve Dış Parazit Damlası ile Parazitlerden Kurtulmak Kedi paraziti insana ne yapar Kediden insana geçen parazit belirtileri Kedi iç parazit hapı Kedilerde iç parazit görüntüsü Kedi iç parazit hapı nereden alınır Kedi paraziti nasıl temizlenir Kedi parazit resmi Kedi iç parazit doğal yöntem

 

[table id=3 /]

[table id=5 /]

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button0551 192 09 62